ASKERLİK,SGK,KYK İŞLEMLERİ

ASKERLİK İŞLEMLERİ:

 

Öğrencilerin askerlik işlemleri Yükseköğretim Kurulu Bilgi Sistemi (YÖKSİS)  veri tabanı üzerinden yürütülmektedir.

 

1. lisans programından mezun olmuş ancak çift anadal programına devam eden öğrencilerimizin EKC-2 belgesini, başkanlığımızdan alarak askerlik şubelerine göndermeleri gerekmektedir.

 

Mühendislik tamamlama programı öğrencilerinin, Başkanlığımızca hazırlanan askerlik durum belgesini alarak askerlik şubelerine göndermeleri gerekmektedir.

 

 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK):

 

Sosyal Güvenlik Kurumundan yetim aylığı alan öğrencilerimizin kayıt durumları SGK tarafından yazı ile sorulduğunda Başkanlığımızca bilgi verilmektedir.

 

 

YÜKSEKÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU (KYK):

 

Yükseköğrenim kredi ve yurtlar kurumundan Burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin başarı durumları her eğitim-öğretim sonunda (Ekim ayı içerisinde) Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirilmektedir.

 

Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumundan yazı ile öğrencilerimizin başarı durumu sorulduğunda bilgi verilmektedir.

 

Mezun ve ilişiği kesilen öğrencilerin bilgileri her ay kredi ve yurtlar kurumuna bildirilmektedir.

 

Kredi ve yurtlar kurumundan burs alan öğrencilerimizin, AGNO’su 2.00’ın altında kalması durumunda başarısız olarak bildirilmektedir.

 

Başarısızlık nedeniyle bursu kesilen öğrencilerimizin durumları KYK tarafından öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

 

Burs/Kredi alan öğrencilerimizden yatay geçiş yaparak ya da ilişiğini keserek başka bir üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerimizin, kredi/burslarının kesilmemesi için durumları ile ilgili Başkanlığımızdan yazı alarak kredi ve yurtlar kurumuna bilgi vermeleri gerekmektedir.

 

Burs/kredi alan öğrencilerden, başka bir üniversiteden yatay geçiş yaparak veya ilişiğini keserek üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerimizin kredi/burslarının kesilmemesi için Başkanlığımızdan durumları ile ilgili yazı alarak kredi ve yurtlar kurumuna bilgi vermeleri gerekmektedir.