Bölüm Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü yaptığı araştırmalar ve verdiği eğitim ile bilimsel keşifleri yönlendirmek, biyomedikal teknolojiyi geliştirmek ve mühendislik bilimleri ile yaşam bilimleri arasında bağlantı oluşturmak amacını taşımaktadır.

Biyomühendislik; diğer bir tanımla, elektriksel, mekanik, kimyasal, optik ve matematiksel prensiplerin pratik uygulamaları ile biyolojik sistemlerin (insan, hayvan vs.) anlaşılması, modifikasyonu veya kontrolünün yanı sıra hastalıkların teşhis ve tedavisinde yardımcı olan, fizyolojik fonksiyonları görüntüleyebilen ürünlerin dizayn edilmesi ve üretilmesini kapsayan bir bilim dalıdır.

Tarihi Davutpaşa Yerleşim Biriminde bulunan Biyomühendislik Bölümü, çağdaş eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi, Beşiktaş, Davutpaşa ve Ayazağa’da bulunan üç farklı yerleşim biriminde konuşlanmıştır. Biyomühendislik Bölümü öğrencileri, bölüm olanaklarından, yani diğer yerleşim birimlerindeki tüm ortak kullanım alanlarından da faydalanmaktadır.

Üniversitemiz Ayazağa Kampüsünde 300 kız ve 300 erkek öğrenci kapasiteli yurt binası, Davutpaşa Kampüsünde 108 kişilik ve 20 kişilik iki ayrı kız öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Farklı kampüslerde toplam 7 yemekhane, kantinler, kafeteryalar, 24 saat hizmet veren bir ambulansı olan sağlık merkezi, 2 kapalı spor salonu, 2 açık spor sahası, içinde kondisyon ve aerobik salonlarının bulunduğu bir spor merkezi bulunmaktadır. Davutpaşa Kampüsünde kapalı spor salonunun yanı sıra fitness salonu, sauna, yer sporları salonu, açık yüzme havusu, futbol ve tenis sahaları mevcuttur. Davutpaşa Kampüsünde 7000 m2 kapalı alana kurulan yemekhane ve sosyal tesiste tabldot restoranları ve kafeteryanın yanı sıra 100 kişilik bir cep sineması, 20 öğrenci kulübü odası, fotokopi ve kırtasiye merkezi ve İş Bankası şubesi yer almaktadır.

Her yıl mayıs ayında öğrenci şenliği düzenlenmektedir ve öğrencilerimiz bir hafta boyunca çeşitli etkinliklere katılmaktadırlar. Öğrenci şenliğinde Yıldız Merkez Yerleşim Birimi'nde çeşitli konserler, sergiler, satranç turnuvaları düzenlenmekte; açık oturum, konferans gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra çok sayıda bilimsel programlar gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, resim, fotoğraf, tiyatro, sinema, klasik Türk müziği, çok sesli koro, hafif müzik, modern ve halk dansları çalışmaları yapmakta, ud, ney ve gitar kurslarından yararlanmaktadırlar.

Bütün üniversite yerleşim birimlerine, İstanbul'un ana merkezlerinden ulaşım imkanları vardır. Aynı zamanda yerleşim birimleri arasında da belirli saatlerde servisler çalışmaktadır.

Burs ve danışmanlık olanakları da üniversitede mevcuttur. Ayrıca 2547 sayılı yüksek öğrenim kanununun 26, maddesine uygun olarak, öğrencilerimize çeşitli birimlerde yarım zamanlı öğrenci asistan olarak çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Öğrencilerimize ders seçme, bilimsel kaynağa ulaşma, kaynak tarama, ruhsal ve bedensel rahatsızlıklar, yurt dışı ilişkileri başta olmak üzere pek çok konuda hem profesyonel yöneticiler hem de öğretim kadrosu yol gösterici olmakta, danışmanlık yapmaktadır.

Üniversitemizin sağladığı bu olanaklara ek olarak, sahip olduğu imkanları ile Biyomühendislik Bölümü kaliteli çağdaş eğitim ve araştırma faaliyetleri sunmaktadır.